Notka o Zespole

Aby wyświetlić, pobrać lub wydrukować ten dokument,  kliknij tutaj

Wolna Grupa Bukowina – polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska – Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon.

Piosenką Wojtka “Ponidzie” wyśpiewali jedną z głównych nagród. Od początku  Bukowina miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn.

Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 53 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.

Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina

Grażyna Kulawik – śpiew,

Wojciech Jarociński – śpiew, gitara,

Wacław Juszczyszyn – śpiew, gitara

Krzysztof Żesławski – gitara basowa

 

Wydawnictwa 

 1978 – “Jan Wołek, Wolna Grupa Bukowina” – kaseta

1991 – “Bukowina” – Złota Płyta “Pomaton”

1994 – “Niechaj zabrzmi” – płyta koncertowa

1995 – “Sad

1999 – “Pieśń Łagodnych” – składanka przebojów

2001 – “Słonecznik, Antologia” (2xCD)

2003 – “Bukowina / Sad” (2xCD) – reedycja dwóch albumów